Advertisement

Never fear!

Obrázek uživatele zhul
70
-8
Hrdina:

Nevermore, Shadow fiend se za tu dobu co hraju Dotu stal mým nejoblíbenějším hrdinou. Důvodů je hned několik. Asi nejdůležitější z nich je ten, že i přes to, že je to semicarry/carry, jeho hra není nijak stereotypní. Dalším důvodem je to, že je silný po celou hru. Jeho aktivní spelly jsou při správném použití naprosto smrtící ze začátku hry a jeho pasivky a rychlé farmení zajišťují velmi solidní (ne však nejlepší) pozdější fáze hry. Nic ale není zadarmo. Abyste zahráli Nevermora efektivně i v nějaké serioznější hře je potřeba hodně zkušeností a i jistý cit pro hru. To by vás ale tozhodně nemělo odradit od hraní tohoto hrdiny. Po tom, co se s ním opravdu naučíte zjistíte, že Never je jedním z těch hrdinů, kteří opravdu odměňují odehraný čas skvělými výsledky. Tato guida by měla sloužit v podstatě všem hráčům. Od těch co Nevera nikdy nehráli až po ty co už s nim razují jak o život a chtěli by se dozvědět nějaké zajímavosti navíc.

Pořadí spellů:

NecromasteryShadowrazeShadowrazeNecromasteryShadowrazeNecromasteryShadowrazeNecromasteryRequiem of SoulsPresence of the Dark LordRequiem of SoulsPresence of the Dark LordPresence of the Dark LordPresence of the Dark LordstatRequiem of Soulsstatstatstatstatstatstatstatstatstat

Startovací předměty:

Iron BranchIron BranchWraith Band

Raná hra:

BottlePower TreadsMagic WandRing of Aquila

Základní předměty:

Shadow BladeBlack King BarBlink Dagger

Situační předměty:

Sange and Yasha Euls Scepter of DivinityBlink DaggerShadow BladeEye of SkadiSatanicMonkey King BarButterflyDaedalusMekansm

Úvod

Výhody / Nevýhody

+ Silný ve všech fázích hry

+ Poměrně dobré staty

+ Lehce dominuje svojí lajnu

+ Silné spelly, které později zajišťují bleskový farm

- Ze začátku nedostatek životů

- Velmi zranitelný pomocí spellů zvlášť disablů (stuny, slowy atd..)

- Bez utíkacího mechanizmu

- Pro efektivní hraní nutná zkušenost


Atributy

       

     Z  výše uvedeného obrázku je vidět, že Nevermore má poměrně solidní staty. Nevýhodami jsou nízká začáteční síla a malá damage a i poměrně malý armor. Damage se díky druhému skillu a vysoké agility/lvl časem vyrovná ale nízká síla a s tím i nízký počet životů provází Shadow Fienda celou hru i přes, na agiliťáka slušný, zisk síly/lvl. Shadow Fiend má také nejlepší turnrate ve hře, což je důležité pro shadowrazování. Za zmínku stojí ještě vysoká rychlost útočného projektilu, která usnadňuje lasthitting a tím částečně kompenzuje nízký počáteční damage. Všechny ostatní atributy se pohybují okolo standartu.Spelly

Shadowraze

Nevermore dostane schopnost poškozovat nepřátele ve třech různých oblastech před sebou.

Level Cena many Cooldown Casting range Aoe Doba trvání Ovlivněné jednotky Efekty
1 90 10 200/450/700 250 - Nepřátelé 75 damage
2 90 10 200/450/700 250 - Nepřátelé 150 damage
3 90 10 200/450/700 250 - Nepřátelé 225 damage
4 90 10 200/450/700 250 - Nepřátelé 300 damage
 • Po prvním vylevlování Shadowraze dostanete tři oddělené spelly, které mají účinek 200/450/700 jednotek před Nevermorem.
 • Typ damage: Magická

V podstatě tenhle skill je to, co charakterizuje Nevera. Pokud ho chcete hrát dobře je nutné se naučit tenhle spell perfektně využívat. Výhody jsou zjevné: jedná se o tři kouzla v jednom, která nestojí moc many a mají nízký cooldown. Pokud se vám váš cíl na lvlu 7 podaří zasáhnout ve všech třech oblastech obdrží nadílku v podobě 900 damage (675 po základní redukci), což v počátečních fázích hry stačí na zabití papírovějších suportů a carry hrdinů nebo na pořádné zrubání těch tankovějších hrdinů. Nevýhoda je, že pro efektivní využití je potřeba dobrá pozice, načasování a předvídatelnost. Což není nevýhodou v pravém slova smyslu, protože tyhle dovednosti se dají časem naučit.

Necromastery

Pokaždé, když Nevermore zabije nějakou jednotku, uchová její duši. Za každou uchovanou duši potom dostane 2 damage. Pokud Nevermore zemře polovina jeho uchovaných duší je ztracena.

Level Cena many Cooldown Casting range Aoe Doba trvání Ovlivněné jednotky Efekty
1 - - - - - Jakákoliv jednotka 24 damage limit
2 - - - - - Jakákoliv jednotka 40 damage limit
3 - - - - - Jakákoliv jednotka 56 damage limit
4 - - - - - Jakákoliv jednotka 72 damage limit
 • Duše se uchovávají i z denyů a neutrálních creepů.
 • Duše musí nejprve k Nevermorovi doletět (rychlost 500) než se přičte k jeho damage.

Necromastery je skill, díky kterému má Nevermore zpočátku silnější útok než ostatní hrdinové. Jakmile nasbíráte dostatečný damage, tak s pomocí Shadowrazu snadno vyhrajete svoji lajnu. V pozdějších fázích hry už není bonus tak markantní, ale stále máte v podstatě relic zadarmo což je oproti jiným carry výhoda. Tato pasivka ovlivňuje i sílu vaši ultimátky, takže pokud umřete snažte se doplnit duše co nejrychleji.

Presence of the Dark Lord

Přítomnost tak strašného démona jako je Shadow fiend straší jeho nepřátele a snižuje jim armor.

 

Level Cena many Cooldown Casting range Aoe Doba trvání Ovlivněné jednotky Efekty
1 - - - 900 - Nepřátelé - 3 armor
2 - - - 900 - Nepřátelé - 4 armor
3 - - - 900 - Nepřátelé - 5 armor
4 - - - 900 - Nepřátelé - 6 armor

Pasivka co snižuje armor v AoE. Není asi nic co by se k tomuto skillu dalo dodat. Pokud se vám nedaří můžete místo aury zauvažovat nad pár levely statů.

Requiem of Souls

Nevermore shromáždí své duše a vypustí je kolem sebe. Jednotky, které jsou zasaženy utrpí poškození, jsou zpomaleny o 20% a sníží se jejich útok o 50%.

Level Cena many Cooldown Casting range Aoe Doba trvání Ovlivněné jednotky Efekty
1 150 120 - 1375 5 sec Nepřátelé 80 damage/lajna
2 175 110 - 1425 5 sec Nepřátelé 120 damage/lajna
3 200 100 - 1475 5 sec Nepřátelé 160 damage/lajna
 • Nevermore kolem sebe vypouští duše v lajnách. Na každou lajnu jsou potřeba 2 duše, takže maximum je 18 linek (počet linek je závislý na Necromastery).
 • Z toho plyne čím blíž zasažená jednotka je, tím více dostane damage.
 • Má 1-sekundový casting time (jde zrušit stunem/silencem ale neztratíte manu ani cooldown).
 • Pokud jste v Shadowblade invisu a začnete castit RoS neviditelnost se zruší až chvíli před vypuštěním.
 • Použití Requiem of souls nijak nepostihuje Necromastery.

Neverova mocná ultimátka. Hodně důležitý spell, kdyz se hra dostane do midgamových teamfightů. Abyste ale udělili nějaké významné poškození budete muset mít dobrou pozici nejblíže vašemu cíli. Navíc se kvůli casting timu dá ultimátka zrušit nepřátelským stunem či silencem. Proto bude potřeba nějaký ten item, který vám zajistí dobrou pozici a nejspíše i BKB. Pokud se bude Never překrývat se svým cílem (phase, lothar) může cíli udělit až 2880 damage (2160!! damage po redukci). Pravděpodobnější však je že nepřítele zasáhnete tak polovinou (1080) nebo čtvrtinou (540) duší. V kombinaci se zpomalením výborná ultimátka.

Strategie

Early game

Skill build

 • 1. Necromastery
 • 2. Shadowraze
 • 3. Shadowraze / Necromastery*
 • 4. Necromastery / Shadowraze*
 • 5. Shadowraze
 • 6. Necromastery
 • 7. Shadowraze
 • 8. Necromastery

*alternativní build se dá využít pokud jste proti slabému enemy, či na safelince bez oponenta

Pick a výběr lajny

Konečně se dostáváme k tomu zajímavému. Až pickenete Nevermora (nepickujte když ve vašem týmu už máte 678845 carry) měli byste si rezervovat midovou lajnu. Never je typický mid hero: dokáže dominovat lajnu, potřebuje rychlé lvly a má solidní rune control. Druhá možnost je hrát Shadow Fienda jako safelane farmera. Ideální je scénář, kdy jste proti solo offlanerovi a máte supporta co si bude pullovat.

Startovací itemy

Slippers of AgilityFlaskTangoBranchesBranches

Díky nedávné změně v cenách regen itemů padl i oblíbený startovací build na SF. Pokud budete stát proti slabému nepříteli obětujte salvu a kupte víc statů. V opačném případě dokupte třetí branch. 

Wraith BandTangoneboHealing Salve

Poměrně greedy build protože nedává tolik regenu. Dá vám ale 9 damage + další staty. Dobré proti meele hrdinům co vás nemají jak harrasovat. Také skvělý na freefarm lajnu.

FlaskneboTangoCircletBranchesBranchesBranchesTango

Velmi dobrý build pokud stojíte proti hardcore haraserům jako QoP, Zeus nebo Viper. Hodně statů a hodně regenu. Jde to sice na úkor lasthittingu ale v případě silného harasera je lepší se držet zpátky spíš hrát pasivně. Začáteční lasthity si zajistěte pomocí razů, popřípadě zmobilizujte tým, aby vám lajna šla lépe.

Iron BranchIron Branch

+ pullnutá tanga -> bottle rush (vysvětleno níže)


Taktika

Super máme nakoupeno tak hurá na lajnu. Máte dvě možnosti. Buď klasický Necromastery first build nebo Raze first, se kterým máte jisté dva lasthity a s ním i rychlou bottlu. Missnete tím v podstatě jen 4 creepy, které potřebujete do levelu 2 a pak už sbíraté duše stejně jako u prvního buildu. Tento build je skvělý proti silným lanerům, kdy je contestování lasthitů nebezpečné nebo hodně těžké (pokud vám někdo nesnipne kurýra). První tři levely za Nevera jsou opravdu důležité a většinou rozhodnou o tom jestli linku ovládnete nebo ne. Snažte se dobře bloknout creepy a udržovat je pod vaším kopcem. Snažte se soupeře přelasthitovat. Pokud vám oponent bude chtít hodně denyovat využívejte svého rychlého projektilu. Denyujte i vy, hlavně pokud proti vám stojí range, ne však na úkor svých lasthitů.

Až se dostanete na lvl 3 a budete mít 2 lvly Shadowrazu přejděte do ofenzívy. Nejlépe tak, že si dáte spellem lasthit a přitom ještě zharasujete protivníka. Opakujte pokaždé když se oponent přiblíží ke svým creepům s nízkým hp. Kombinujte s vlastními útoky. Pokud je soupeř neopatrný bude muset použít nějaký regen nebo se vám dokonce naskytne šance na firstblood. Snažte se získat bottlu co nejrychleji a zajistit si kontrolu run. Nejlepší způsob je pře každou sudou minutou pushnout a donutit tak soupeře k rozhodování, jestli se snažit contestnout runu nebo bránit věž. Některé nemobilní hrdiny tím odsoudíte k tomu, že se k runě ani nebudou moc dostat dřív, než vy a budou tak odsouzeni k obraně. 

Jestli se vám daří tak na lvlu 5 byste měli dokončit dominaci své lajny. Máte už slušný damage a Shadowraze taky. Pokud to pude snažte se protivníka zabít. Často stačí jen malá chyba od něj a musí se vracet k fontánce nebo se tam později narodí ;). Když narazíte na dobrou runu (haste/invis/dd) snažte se vytvořit nějakou akci. Cíle vybírejte podle znalosti enemy wardů a zranitelnosti hrdinů. Na lvlu 6 zbystřete. Hodně hrdinů se díky svým ultimátkám stává nebezpečnými (QoP, Pudge, OD). Takže se spíše na lajně držte zpátky a v klídku si lasthitujte. Na lvlu 7 je váš Shadowraze maxnutý a tudíž relativně nejsilnější takže toho využijte. Pokud se vám moc nedařilo přesuňte se do lesa, kde můzete rychle s razy farmit neutrály (nejlépe nastackované). Je to bezpečná volba pro farm, když na lajně není moc bezpečno.

Itemy na konci early game

BottlePower TreadsMagic WandWraith Band

Botla je jasná. Magic stick můžete vynechat nebo naopak urychlit to dost záleží na vašich oponentech. Power tredka je podle mě asi nejuniverzálnější botou na Nevermora. Dává tolik potřebné staty a attackspeed je přiíjemným bonusem. Pokud se vám tolik nedaří nebo máte pocit že máte málo hp není špatné pořídit si nějaký ten Wraith band nebo Bracer. Rozhodně ale ne více než jeden nebo dva. Jen to zpomaluje další itemy.

Hand of Midas

Sice trochu greedy build, ale zajistí vám rychlé bkb a tím v podstatě nezranitelnost v midgame. Ani nemluvím o super rychlém farmu v kombinaci se shadowrazy. Takové SF se jen těžko zastavuje. V současnosti jeden z nejlepších buildů.

Shadowraze miniguide

Pro žačátek malinké seznámení se spellem. Razy se ozančují podle svých originálních hotkeyů: takže nekratší je Z raze, následuje X raze a končíme C raze. Shadowraze má půlsekundový casting time který je nutný započítat do vašeho odhadování. Zde je pár screenu které ukazují range Shadowrazu. (zleva Z,X a dole C)

Z raze je asi nejjednodušší trefit účinkuje těsně před Nevera (dokonce i kouek za něj). X raze už je trochu těžší ale existuje jednoduchá range pomůcka v podobě vašeho útoku. Nejdříve klikněte na jednotku kterou chcete razovat a až Never začne útočnou animaci (bude v rangi) zmáčkněte X a nemůžete netrefit. Na C raz žádná taková pomůcka není. Prostě je to o 1 Aoe dál než X raze.

Naučení se s rázy je hlavně o vlastní zkušenosti, ale uvedu zde základní tipy, které je dobré znát.

1. Perketní pozice a otočení Nevermora je hodně důležitý aspekt. Až si budete jistí v rangích doporučuju vždycky klikat na zem co nejblíž k sobě. Pokud kliknete na cíl a ten se pohybuje je velká pravděpodobnost že raz netrefíte kvůli casting timu nebo něčemu co musí Never obejít. 

2. Když se cíl pohybuje myslete asi půlsekundy dopředu nastavte se tam kde cíl bude ne je. Tohle je obzvlášť důležité pokud je proti vám rychlý hrdina nebo má haste.

3. Využívejte Fog of war. To že o vás nepřítel neví je často vaše nejlepší zbraň. Pokud například stojíte na kopci a ze spoda proti vám jde nepřátelský hero není nic snazšího než zmáčnkout C,X a Z po sobě. Dostane všechny tři rázy a nemá šanci zareagovat. Takového hrdinu pak stačí dokončit pár normálními útoky jestli už není mrtvý. Trochu rizikovější využití je když utíkáte s málo HP, zmizíte do fogu, otočíte se a nepřítele překvapíte rychlými rázy. Často se pak z kořisti může stát lovec.

4. Když vám hrdina s málo HP zmizí do Fogu nebo do invisu neváhejte i přes to razovat. Předpokládejte jeho pohyb a snažte se ho trefit. Lepší zkusit než pak pochybovat.

5. Pokud evidentně vidíte že vám Raze nevyjde nezoufejte. Půl sekundy je dostatečná doba na to abyste raze zastavili pomocí stop klávesy (standartně S). Neztratíte manu ani cooldown a vyhnete se nadávkám od vašich spoluhráčů :D.

6. V pozdějších fázích hry se už nevyplatí používat Shadowraze proti hrdinům, protože vaše dps je větší. Stále se však dá použít na farmení creepů. Na range creepy stačí 1 raz asi do patnácté minuty, poté jsou potřeba 2. Na meele creepy jsou potřeba dva razy a po 30. minutě tři. Snažte se na farmení využívat Z a X razy. C raz je přeci jenom dobré si nechávat protože má větší range než váš útok.

 

Mid game

Skill build

 • 9. Requiem of Souls
 • 10. Presence of the Dark Lord
 • 11. Requiem of Souls
 • 12. Presence of the Dark Lord
 • 13. Presence of the Dark Lord
 • 14. Presence of the Dark Lord
 • 15. Staty
 • 16. Requiem of Souls

Itemy

Blink DaggerneboShadow BladeBlack King Bar

Ti bystřejší si určitě všimli, že v midgamu se řeší Neverovy nedostatky. Jmenovitě tedy absence utíkacího/pronásledovacího mechanizmu a zranitelnost vůči diablům/spellům. Bez těhle itemů byste v teamfightech byli chodící mrtvola. Pořadí je čistě situační. Pokud je proti vám opravdu hodně stunerů jděte nejřív pro BKB, které vám zaručí 10-5 sekund nerušeného života což je dost času na ultimátku, razy i pár útoků. Ve většině případů ale budete chtít nejdříve Dagger nebo Shadowblade.

Dagger vs Shadowblade

Věčný souboj. Proto oba itemy porovnám.


Blink Dagger

Blink dagger

 • Cena: 2150 g
 • Okamžitě teleportuje hrdinu na místo až 1200 jednotek vzdálené (pokud kliknete dál než je maximální range blinknete jen do 2/3 vzdálenosti v tomto směru)
 • 12 sekund cooldown
 • Nedá se použít pokud hrdinu v posledních 3 sekundách zasáhl nepřátelský hrdina, Roshan nebo vlastní damage

Shadow Blade

Shadowblade

 • Cena: 3000 g
 • Po aktivaci se stane hrdina neviditelným, může se pohybovat skrz jednotky a je rychlejší o 20%. Pokud je neviditelnost přerušena útokem má tento útok bonus 150 damage
 • Trvá 12 sekund a má 28 sekund cooldown
 • Po aktivaci je hrdina ještě 0.3 sekundy vidět

Po delší dominanci Shadowbladu, který však v 6.79 dostal dostal nerf na cooldown (což postihuje hlavně ofenzivní využití), se do popředí opět dostává Dagger. Výhody daggeru jsou jasné. Instantní iniciace/útěk a je levnější než Shadowblade. Bohužel nedává žádné staty a proti určitým hrdinům má omezené využití. Je to však skvělý item pokud je váš tým orientovaný na teamfighty a máte v týmu třeba darkseera s daggerem. Pokud ale v týmu představujete většinu vašeho DPS nebo máte rat doto tým je lepší používat Shadowblade.

Taktika

Midgame je čas kdy se odehrávají velmi důležité teamfighty. Díky své ničivé ultimátce v nich má Nevermore velmi důležitou roli. Snažte se ale neiniciovat, zvlášť pokud ještě nemáte BKB. Nechte své inicátory a tanky udělat jejich práci, zapněte BKB, vyberte si cíl a blinkněte/nashadowbladujte do boje. Snažte se dostat co nejblíže ke svému cíli. Při troše štěstí můžete zabít hrdiny s papírovým HP a těm tužším pořádně zavařit. Cíle byste měli vybírat takto: Support > Ganker > Carry > Tank. Pokud dokážete eliminovat nepřátelské supporty a gankery dřív než přijdete o svoje, získáte velkou výhodu a snadno pomocí Shadowrazů a útoků doklepnete to co zbylo.

Ke konci Midgamu se taky začíná pushovat. Nevemore se může podílet jak na pushování tak na odvracení protivníkových pushů díky Shadowrazům a auře.


Late game

Itemy

Manta

Manta style je univerzální luxury item na Shadow fienda stejně tak jako na ostatní carry. Iluze vám dávají výhody nad ostatními carry a navíc zvyšují vaší damage. Dále Manta dává soldiní staty, zrychlení pohybu a možnost vyhnout se spellům když si vytváříte iluze. V 90 procentech nejlepší item po coru. 

Desolator

Desolator je super kladivo (hm teda spíš kosa :D) na papíry. V kombinaci s aurou budou suporti padat jedna báseň. Taky se vyplatí vzít pokud máte v týmu -armor hrdiny jako třeba Slardara nebo Dazzla. V takovém případě přeskočte Mantu. 

Helm of the Dominator->Satanic

Dominátorka a s ní spojený lifesteal bude potřeba pokud proti vám stojí víc tanků nebo carry. Později se dá upgradovat na Satanic, který vyřeší vaše HP problémy a přidá vám rychlý heal v podobě skvělé aktivky. Nepoužívat s desolatorem!!

Butterfly

The Butterfly. Skvělá věc pro každého agi carry hrdinu. Přidá spustu damage spoustu attackspeedu a missem nepřímo i HPčka. Jasná volba po orbu.

Monkey King Bar

Dobrá volba pokud vás trápí hrdinové s missem nebo s channelingovacími spelly. Pokud ale chcete více dps kupte radši Daedalus nebo Rapier.

Daedalus

Daedalus je jako u ostatních carry hrdinů velmi dobrý dps item. Pokud máte pocit, že si můžete dovolit být relativní glass cannon je to ideální item po core předmětech nebo po Mantě.

Divine Rapier

Ještě jste neskončili? V kombinaci a Aegisem hustodémonskykrutěpřísný.

GhostEthereal Blade

Když se nevydáte dps cestou. Pomůže proti permabasherům a dps monstrům :D.

Travel Boots

Pokud se hra změní v push/backdoorfest neváhejte PT vyměnit za travelky.

Situační itemy

Opravdu situační. Narozdíl od itemů uvedených výše nebudou prospěšné vždycky.

Mask of MadnessSange and YashaEye of SkadiAssault CuirassEuls Scepter of DivinityScythe of VyseDiffusal Blade

Při koupi madnessky se odsuzujete plně do role glass cannona což někdy nemusí být až zas tak špatné. Spíše bych tento item ale nedoporučoval. Stačí mít chvilku špatnou pozici a ležíte.

SaYko opět dostalo buff takže je z něj postupně stává docela zajímavý item. Na rozdíl od bashe nemají range hrdinové žádnou horší verzi. Pořiďte pokuď se pokoušíte o nějaký racecar build. :D

Skadi je dobré pořídit pokud potřebujete ukitovat nějakého meele destroyera jako třeba Naix.

AC se hodí spíše na strenght carry co lépe využijí armor buff, ale pokud stackujete -armor je výhodné si ACčko koupit.

Eul a Hex jsou spíše itemy pro supporty, ale pokud vidíte že váš tým potřebuje nějaký teamfight control anikdo jiný nemá farm můžete tyto itemy pořídit.

Diffus je velice situační item. V podstatě ho využijete proti dvoum herům: Warlockovi a Omniknightovi. Na druhou stranu tento item dostal nepřímý buff, jelikož dost abilit se dá nyní dispellnout, takže možná tento item uvidíme častěji.

Čemu se vyhnout

MjollnirRadianceVeil of DiscordArcane BootsDagon

I když některé z těchto itemů mohou mít teoretické využití, praxe je většinou jinde. Samozřejmě v extrémních situacích se dá používat cokoliv, ale to už je na vás. 

Taktika

Už se pushuje na plno. Teamfighty rozjíždějte stále stejným způsobem, ale už v nich nepoužívejte Shadowraze vaše dps už je větší než damage z razu. Stále však můžete používat razy na farmení i když teď už budete na lajnu možná potřebovat tři. Po vyhraném teamfightu pushujte nebo dejte Roshana (pokud máte dominátorku dáte ho klidně sami). Pokud se necítíte silní ve fightu ratdotujte/hledejte osamocené nepřátele atd. Snažte se ukončit hru co nejdřív nebo přefarmit nepřátelského carryho. Pokud se vám to nepodaří nejspíš si vás dá k obědu.

Zde sou dva screeny z lategame massfightů. Oba ukazují obranu ve dvou (Nevermore, Invoker) proti celému týmu. Díky combu Tornado + EMP + RoS sme byli schopní dvakrát ubránit midovou lajnu. Zvlášť z horního obrázku je vidět že i v 60 minutě je RoS ničivý spell. Na dolním obrázku je zas vidět strandartní itembuild. Dominátorka byla zvolená kvůli Spiritbreakerovi a Razorovi.


Spojenci/Nepřátelé

Spojenci

Iniciátoři

Strhnou na sebe pozornost v teamfightu a svými spelly vám usnadní práci s ultimátkou. Navíc s ultinou od Enigmy můžete docílit překrytí s cizím herem a tím i obrovskou damage z ultimátky.

Disableři a supporti

V podstatě stejná pomoc jako u iniciátorů. Pomohou vám vykástit ultimatku přesně tak jak si představujete. Crystalčina aura vám zase dovolí spamovat Shadowrazy.

-Armor hrdinové

S jejich pomocí rozkrájíte nepřátelský tým jako nic. Efeketivitu zvýšíte koupí Desolátoru a ACčka.


Nepřátelé

Ultimátky, které jdou skrz BKB

Dokáží se postarat abyste ultimátku nemohli zakástit. Navíc Pudge a Venga dokáží ovlivnit i vaši pozici v teamfightu. Snažte se počkat dokud nevyplejtvají ultimátku na někoho jiného nebo je focusněte s teamem.


Batrider

Nejenže jeho ultimátka jde skrz bkb, ale dokáže vás překonat i lajně! Napalm dělá ze Shadowrazování noční můru, protože se nemůžete pořádně otáčet. Pokud na vás nahází hodně stacků napalmu a poté zfireflyuje nemusí vás zachránit ani věž. Proto se snažte být spíše pasivní a útočit opravdu jen na svých silných lvlech nebo víc gangujte. Rychlý Magic stick je povinností.


Queen of Pain

QoP je jeden z nenejpříjemnějších hrdinů proti kterému můžete jako mid jít. Máte kratší range útoku, menší damage a Shadowstrike je pro vás jako low hp hera velmi nepříjemný. Na rozdíl od jiných matchupů vám ani vyšší levely a víc duší moc nepomůžou kvůli jejímu vysokému burstu. Na druhou stranu Qopka je poměrně dost závislá na dobrém early gamu a na snowballu obecně. Pokud se vám ji povede zastavit dřív než se dostane dostatečně dopředu a pořídíte nejaké itemy už nebude tak nebezpečná.

Templar Asssassin

S templárkou, podobně jako s Qopkou, toho asi moc neuděláte. Refraction countruje Shadowrazy a zněmožňuje vám ovládnout lajnu pomocí větší damage. Pokud vám někdo zawardoval runu tak máte aspoň trochu výhodu v rune controlu, jelikož shadowrazem pushnete rychleji než psi bladeama. TA je také dost závislá na snowballu, takže pokud máte dostatečnou pomoc od supportů může se vám ji podařit zastavit dřív než se dostane mimo ukočírovatelné meze.

Viper

Hodně nepříjemný protivník na lajně. Díky netherotoxinu bude mít lepší lasthiting a bude vás ze začátku neustále orb-walkovat. Nemá však žádné nuky nebo disably takže v případě nouze není problém odportit pryč. Hlídejte si HP, útočte na silných lvlech a měli byste být ok.


Spiritbreaker

Další z hrdinů, který byl stvořen proti vám. Nemáte mu jak přerušit charge a má dost životů takže Shadowraze na něj nestačí. Často ani nemusí použít ultimátku a je po vás. Dostal sice nerf ale stále je to nepříjemný hero co bás dokáže nagangovat na mid. Snažte se nesutále sledovat mapu. Když vás s někým bude divovat modelete se, aby vaši supporti měli TP. V pozdějších fázích hry už není tak scary a ve většině her bude mít mnohem míň farmu než vy.


Hardcarry v lategamu

Jakmile získají dost lvlů a itemů budete s nimi horko těžko něco dělat. Proto se je snažte často gangovat nebo ukončit hru dřív než začnou být hrozbou.


Závěr

Tak to by bylo asi tak všechno co jsem chtěl v tomhle návodu uvést. Doufám že ste tu našli alespoň část toho co jste hledali nebo potřebovali věděť o tomhle skvělém hrdinovi. Pokud si myslíte že by tu mělo být něco navíc, jinak nebo jste našli nějakou chybu neváhejte napsat. Úspěšné hrání Shadow Fienda přeje Zhul.

 

Aktualizováno (24.1. 2012): Přidány nějaké screeny, situační a zakázané itemy.

Aktualizováno (4.5. 2012): Updaty spellů.

Aktualizováno (1.11. 2013): Upraveno podle směrnice EU.

Aktualizováno (3.4. 2014): Další update.

Aktualizováno (22.5. 2014): Přidán raze fist build.

 

(61)

Komentáře

Obrázek uživatele filozof
filozof
23/1/2012 - 16:23

nevím čí je to chyba, ale u iniciátorů se mi nezobrazuje první a třetí obrázek

Obrázek uživatele zhul
zhul
23/1/2012 - 16:40

opraveno

Obrázek uživatele filozof
filozof
23/1/2012 - 16:26

jo a ještě bych uvítal přehled itemů kterých se mám vyvarovat, jinak se mi guide líbí

Obrázek uživatele Fugassssssss
Fugassssssss
23/1/2012 - 17:16

Je vidět, že sis s tím dal docela práci, najs. Asi bych osobně přehodil jen začáteční skill build, 1. Necromastery 2.Razy 3.Necromastery 4.Razy 5.Razy - a dál stejně. Myslim, že těch 150 (112,5) dmg na trojce neni lepší mít víc dmg z Necromastery.

Obrázek uživatele Marty
Marty
23/1/2012 - 17:57

Přesně, také bych přehodil skill build, jinak GJ, máš tam plusko.

Obrázek uživatele zhul
zhul
23/1/2012 - 18:06

Tak určitě je to možnost. Ale ten build co sem uved nahoře považuju za standartní a myslím, že většina hráčů co hraje Sfko taky. Přece jenom těm papírovějším hrdinům se dá i s 112 damage docela zatopit a ostatní (třeba Pudge) to odradí od toho aby byli příliš agresivní. A taky vlastně až do čtvrtýho/pátýho lvlu nevyužíváš manu což je škoda. Ale jak říkám žádnej skillbuild nebo itembuild není pevnej a v různejch situacích se dá měnit.

Obrázek uživatele reiDy
reiDy
23/1/2012 - 17:46

Gj líbí se mi , a ještě souhlasím s Fugassssssssem Necromastery na trojce příjde asi více vhod. :)

Obrázek uživatele zhul
zhul
23/1/2012 - 18:08

Dobře dám to do alternativy v Early gamu.

Obrázek uživatele dK__
dK__
23/1/2012 - 18:18

nedavej :) je to nesmysl, na 3 se jedou dvojkovy razy

Obrázek uživatele reiDy
reiDy
23/1/2012 - 18:43

Právě že nejede, a když jo tak to jede opravdu jen někdo, většina ti to řekne takhle ;))

Obrázek uživatele Skorepny_Sokator
Skorepny_Sokator
23/1/2012 - 21:35

Záleží na tom, kolik máš CS - pokud tě na lajně někdo totálně out-lasthitovává, tak je nesmysl cpát body do Necromastery

Obrázek uživatele dK__
dK__
24/1/2012 - 09:47

nevim jak ty, ale hraju cca 5 let z toho 3 roky competetive a jeste sem nevidel jedinyho pro hrace aby si dal na 3 necro...uz ty 2 kovy raze kdyz trefis vsechny tak si schopnej na 3 levelu hrdiny okolo 400-500 hp naharasit na minimum popripade zabit

Obrázek uživatele Spyro
Spyro
23/1/2012 - 19:03

Nedávno jsem narazil na tento obrázek a až z něj jsem konečně pochopil kolik přesně dává ulti damage (a proč dává tak nehorázné pecky hrdinům přesně uprostřed), mohl bys něco podobného doplnit. http://img200.imageshack.us/img200/9829/rosf.jpg (z guidy na playdotě)
Jinak super guida.

Obrázek uživatele filozof
filozof
23/1/2012 - 22:08

co je to backdoor?

Obrázek uživatele Jirator
Jirator
23/1/2012 - 22:13

ten pojem už spíš ztratil smysl, protože hra si takovou situaci hlídá. nicméně původní význam je útok na věže a budovy bez podpory spojeneckých creepů, resp. vůbec přijití do kontaktu s nimi bez doprovodu creepů.

Obrázek uživatele zhul
zhul
23/1/2012 - 23:17

No sice hlídá, ale 90hp/sec se da s par itemama prerubat.

Obrázek uživatele Azoxid
Azoxid
24/1/2012 - 01:02

moc pěkný guide ;-)

Obrázek uživatele konasek
konasek
24/1/2012 - 20:44

pěkně zpracovaný

Obrázek uživatele Jozo
Jozo
25/1/2012 - 11:34

Zhull od Aliena/Terrestrisa?

Obrázek uživatele zhul
zhul
25/1/2012 - 11:50

Ne

Obrázek uživatele Waltheof
Waltheof
25/1/2012 - 12:43

ultymátky které jdou skrz BKB ... kde je clock ? :))

Obrázek uživatele filozof
filozof
25/1/2012 - 12:45

myslím, že ty obrázky jsou spíš příklady

Obrázek uživatele zhul
zhul
25/1/2012 - 13:56

Jj. Navíc to slyšim poprvý že clockova ultina de přes bkb.

Obrázek uživatele Waltheof
Waltheof
30/1/2012 - 10:57

si to zkus ;)

Obrázek uživatele fabulator
fabulator
20/4/2014 - 10:26

bez. dmg ale

Obrázek uživatele fabulator
fabulator
20/4/2014 - 10:26

bez. dmg ale

Obrázek uživatele Desta
Desta
26/1/2012 - 15:54

Super guide, doufám že se dočkáme i dalších.

Obrázek uživatele zhul
zhul
26/1/2012 - 18:33

No nevim ten systém, kterým se to vytváří je takovej dost krkolomnej. Měl už sem asi 75% guidy hotový, přetahoval sem nějakej obrázek a najednou to přeskočilo úplně jinam a začínal sem zase od půlky. ;)

Obrázek uživatele ankerek
ankerek
26/1/2012 - 18:36

Co se přesně stalo? Přetáhl jsi obrázek přes zbytek textu nebo jak? Pokud jo, mohl jsi dát CTRL+Z (zpět)

Obrázek uživatele zhul
zhul
27/1/2012 - 03:25

No nějak sem špatně přetáh ten obrázek objevila se mi stranka kde byl ten obrazek zvetesenej a kdyz sem dal zpet nacetlo se mi to jen po pulku.

Obrázek uživatele filozof
filozof
3/2/2012 - 21:51

hlasování zde: http://www.dota2.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=737

Obrázek uživatele joyjoy
joyjoy
9/2/2012 - 00:43

gj, konecne guide u ktererho nemam pripominky :D ohledne toho skill buildu, jak resite, tak to je vyreseno, zalezi jak co se hodi...

Obrázek uživatele Jozo
Jozo
15/2/2012 - 11:59

core items: bkb + manta potom ist butter+mkb/burizu a lifesteal

Obrázek uživatele zhul
zhul
1/3/2012 - 23:00

Jakej šulda mi dal mínusko to neprežiju. :D

Obrázek uživatele Migel
Migel
1/3/2012 - 23:26

a to bylo na prvni nebo na druhy ?

Obrázek uživatele zhul
zhul
1/3/2012 - 23:49

Na tyhle :D

Obrázek uživatele draenox
draenox
2/5/2012 - 22:01

Tak za tenhle guide mi nezbyva nic jineho,nez dat palec na horu :O :D

Obrázek uživatele Migel
Migel
2/5/2012 - 22:07

na boubin ?

Obrázek uživatele zhul
zhul
3/5/2012 - 08:02

Co máš za problém

Obrázek uživatele Migel
Migel
3/5/2012 - 11:27

ja problem nemam, problem ma plno zdejsich uzivatelu, kteri svym stylem psani naznacuji, ze zakladni skolu prolezli nejlip na 4ky

Obrázek uživatele joyjoy
joyjoy
3/5/2012 - 11:38

je videt ze si normalni a opravdu problem nemas, amputovany prsty na vrcholu by normalniho cloveka mely zarazit...

Obrázek uživatele Memorial
Memorial
18/9/2012 - 20:23

ako vidím diakritika ti nerobí problém .. vodu káže víno pije .. taký je dnešní svet a za guide +1 .. je vidieť že si dávaš na tom záležať ..

Obrázek uživatele joyjoy
joyjoy
3/5/2012 - 01:24

nice, vse popsane, itemy a skilly, jak pouzivat, a proc vlastne stavet, ale mozna bych jeste doporucil nekdy misto aury davat klasicky staty, resi to nedostatek HP a many, plus dmg navic, sice aura je dobra, ale az na 4 lvlu, a velmi dobre se stackuje kdyz jedete minus armor v tymu (VS, slardar, AC...) a kdyz sou proti vam prevazne sockovy nukeri bez armoru, ale mate-li sem tam problem, tak staty, neni to zasada, ale situacni vec, a auru si muzete davat po 16, stejne byste meli farmit a lvlovat rychle...
jinak +1 ;)

Obrázek uživatele spendlas
spendlas
20/11/2012 - 13:56

uplně cool guida , ktomu všechny tvoje guidy sou totalně dobry :D

Obrázek uživatele matthewicek88
matthewicek88
10/9/2013 - 07:38

Koukal jsem na videa ja za nej hraje Legenda YaphetS. Vubec jsem to nechapal. Tahle guida mi moc pomohla.

Obrázek uživatele Pan_BiizZzii
Pan_BiizZzii
23/9/2013 - 18:27

.. ked k tomu pridas trening bude to cele dobre, inak gj :)

Obrázek uživatele Kollmanniak
Kollmanniak
23/9/2013 - 18:18

Super

Obrázek uživatele zhul
zhul
1/11/2013 - 05:15

Aktualizováno.

Obrázek uživatele Maskett
Maskett
1/11/2013 - 07:35

Moc fajne.

Obrázek uživatele zhul
zhul
3/4/2014 - 20:44

Zas něco upraveno a přidáno.

Obrázek uživatele Pes.Nr
Pes.Nr
3/4/2014 - 22:12

Co hovoríš na A-godov build raze first 4 fast bottle? :D

Obrázek uživatele zhul
zhul
22/5/2014 - 00:36

Přidáno - moc OP.

Obrázek uživatele Sajgon
Sajgon
20/4/2014 - 09:55

dyka -> eul -> dagon -> eblade

Obrázek uživatele skalickyjoey
skalickyjoey
20/4/2014 - 11:07

+ dobrá guida a je vidieť,že si si s tým dal prácu :)

Obrázek uživatele Coreggon
Coreggon
20/5/2014 - 22:22

Dost neprijemny je aj clockwerk keď sa hakne z offlany s assaultom a cogmi... potom proti nemu a midakovi nemá sf šancu...

Obrázek uživatele rany
rany
24/4/2015 - 23:20

outdated

Obrázek uživatele Maskett
Maskett
11/2/2017 - 21:45

nemaš tam talenty wtf?

Obrázek uživatele rany
rany
28/7/2017 - 23:46

outdated palec dolů

Obrázek uživatele zhul
zhul
28/7/2017 - 23:48

nedá se nic

Obrázek uživatele Pes.Nr
Pes.Nr
29/7/2017 - 04:20

palec hore pretoze ayesee je god

Obrázek uživatele zhul
zhul
30/7/2017 - 22:48

vskutku